Ako vyzerá správne CV

Prvým krokom na ceste k novému zamestnaniu je vytvoriť si curriculum vitae čiže profesijný životopis alebo resumé. Mnohí si s ním lámu hlavu a majú pre to dobrý dôvod: tento váš „posol“ vás musí náležite reprezentovať a jeho podoba určuje vašu budúcnosť.

Aby sa vám CV lepšie písalo a aby správne fungovalo, ponúkame vám niekoľko rád.

Základné pravidlá pri písaní CV

 • Nie je to slohové cvičenie
  Nepíšte životopis ako rozprávanie, jeho text musí byť štruktúrovaný. Nemal by mať viac ako dve strany, ale so stručnosťou to ani nepreháňajte! Nevynechávajte žiadne pracovné skúsenosti či pozície, a to ani v prípade, že sa vám o nich hovoriť nechce. Ak ste čerstvo absolventi či uchádzači o juniorský typ pozície, postačí jednostránkové CV. Pri veľmi skúsených manažéroch či odborníkoch je prijateľné až trojstránkové.

 • Bez chyby!
  Je jasné, že v životopise nesmú byť pravopisné chyby. Iba cudzinci píšuci slovensky môžu dúfať, že personalista nad nejakou chybou prižmúri oko. Aj štylisticky musí byť vaše CV v poriadku – nie sú prípustné žiadne hovorové výrazy, zato sú žiaduce odborová terminológia alebo skratky, ktoré sú dôkazom, že sa v odbore vyznáte.

 • Musí zaujať na prvý pohľad
  Nie ste jediní, kto sa o miesto uchádza, ale ako jediní ho chcete získať. Dbajte preto na prehľadnosť a grafickú úpravu životopisu. Tzv. “templates” čiže šablóny CV, ktoré ponúkajú pracovné portály, môžu byť užitočné, pretože štrukturalizujú váš životopis tak, ako sú personalisti zvyknutí. Ale na druhej strane, ak sa vaše CV bude (v dobrom!) nejako odlišovať od ostatných, personalista si vás skôr všimne. Pohrajte sa s výberom typu písma. Môžete zvoliť netradičnú grafiku aj fonty, ak zachováte vkusnosť a čistotu štýlu. Použite teda maximálne 2 typy nepríliš extravagantných fontov, primeranú veľkosť písma a čo najmenej farieb. Ak potrebujete „natiahnuť“ či „zhustiť“ text, je lepšie prehodnotiť obsah, než experimentovať s grafikou. Ak budete posielať CV poštou, použite list kvalitného bieleho papiera formátu A4; nikdy list vytrhnutý zo zošitu. Ručne písaný životopis neodporúčame. Prezradí o vás viac, než chcete, a aj pre personalistu je pohodlnejšie čítať strojopis.

 • Pravdu a nič než pravdu!
  Veľa ľudí podlieha nutkaniu si svoje CV trochu „vylepšiť“: tu poopraviť letopočet nástupu do práce, tu niektoré zamestnanie vynechať… A rázom tu je životopis úplne odlišný od toho, ktorý personálna agentúra alebo firma dostala od toho istého uchádzača pred niekoľkými mesiacmi. Ak si to personalista všimne, hodnotí to ako neseriózne správanie. Rázom tým strácate body v súťaži s ostatnými kandidátmi a získavate leda tak pošramotenú povesť.

Tip: Dajte svoje CV prečítať známym. Môžu odhaliť to, čo vy nevidíte, a upozorniť vás na nejasnosti či nevhodnú formuláciu.

Správne CV pre vás

 • Životopis chronologický, alebo skúsenostný?
  V
  chro­nologickom životopise uvádzate jedno zamestnanie za druhým v časovom slede od súčasnosti k minulosti. Tento typ CV majú personalisti najradšej, pretože je prehľadný.

  Kto má
  rôznorodú, netypickú či krátku profesijnú dráhu, chce nájsť prácu po dlhšom čase strávenom mimo zamestnania alebo si hľadá prvé zamestnanie – pre tých by mohlo byť výhodnejšie použiť tzv. skúsenostné CV. Je štruktúrované v logických celkoch schopností a znalostí. Väčšina personalistov ale tento typ životopisu nepreferuje a niektorí si k nemu vyžiadajú ešte klasické chronologické CV. Optimálne je preto teda oba typy skombinovať.

 • Pripravte si viac verzií CV!
  Nie je strata času vytvoriť si viac variantov CV rôzniacich sa podľa typu pozície, ktorú hľadáte. Čím viac životopis korešponduje s požiadavkami kladenými na obsadzovanú pozíciu, tým väčšia je šanca, že na vás upozorní. Vždy majte na pamäti profesijný cieľ, ktorý sledujete. Zamerajte sa na podstatné a relevantné informácie zo svojej praxe. Ak sa napríklad samostatná účtovníčka s komplexnou znalosťou celej účtovnej problematiky uchádza o miesto mzdovej účtovníčky, je chybou široko v CV popísať svoje skúsenosti s účtovaním majetku a odpisovou problematikou a len letmo zmieniť, že viedla aj mzdové účtovníctvo.

 • Cudzojazyčné CV
  Ak sa uchádzate o pozíciu v zahraničnej spoločnosti, očakáva sa, že dodáte CV aj v cudzom jazyku. Táto požiadavka je väčšinou uvedená v inzeráte. Niektorí uchádzači posielajú do zahraničnej firmy CV automaticky. Je však nutné priložiť aj slovenskú verziu. Ak reagujete na inzerát písaný v cudzom jazyku, predpokladá sa, že v rovnakom jazyku aj odpoviete. Nezabudnite si v textovom editore nastaviť tzv. kontrolu pravopisu pre daný cudzí jazyk. Pomôže vám odhaliť preklepy a skontroluje za vás základné pravopisné pravidlá. Cudzojazyčné CV ale skôr neposielajte, ak vaše znalosti cudzieho jazyka nie sú na dobrej úrovni. Ak sa vaše cudzojazyčné resumé hemží chybami, zlý dojem nezmaže ani vaša sympatická odvaha. Riešením nie je ani nechať si text niekým preložiť: na prípadnom pohovore sa rovnako všetko „prevalí“… Zvážte teda, nakoľko je na danú pozíciu nutná znalosť cudzieho jazyka. Aj v zahraničných firmách pracujú ľudia bez znalosti iného než materského jazyka. Nejde ale väčšinou o kľúčové pozície. V týchto prípadoch cudzojazyčný životopis prikladať nemusíte.

 

10 tipov, ako ešte vylepšiť vaše CV

 1. Používajte tzv. kľúčové slová – terminológiu daného odboru, odborné výrazy, zavedené skratky. Je to signál pre personalistu, že sa v odbore vyznáte. A nielen preto: aj keď pre vás firma teraz trebárs miesto nemá, je pravdepodobné, že si vaše CV uloží do databázy a až bude niekoho s podobným profilom potrebovať, bude ho v databáze hľadať práve pomocou kľúčových slov. Príklady kľúčových slov: C++, Delphi, SAP, projektové riadenie, a i.

 2. Keď popisujete svoju pracovnú náplň, miesto otrepaných formulácií „zodpovednosť za“ alebo „hlavné povinnosti“ napíšte konkrétne, čo ste skutočne robili, čo ste dosiahli, na čom ste pracovali a s akým výsledkom.

 3. Vynechajte frázu „Referencie sú k dispozícii na požiadanie“ (references available upon request). Že referencie v prípade potreby poskytnete, sa predpokladá.

 4. Nepoužívajte zarovnávanie textu z oboch strán. Ponechajte text zarovnaný iba zľava, inak sa medzi slovami tvoria neprirodzené medzery a nevyzerá to dobre.

 5. Snažte sa, aby vaše CV nevyzeralo rovnako ako stovka iných. Prebuďte svoju kreativitu.

 6. Urobte CV čo najprehľadnejšie. Personalista venuje najprv vášmu CV zbežný pohľad v dĺžke maximálne 20 sekúnd; niektorému personalistovi dokonca podľa výskumu stačia 3 sekundy. Za ten čas by mal dôjsť k názoru, že vaše CV stojí za bližšie preštudovanie!

 7. Nezavrhujte tzv. skúsenostný typ CV len preto, že nie je u personalistov príliš obľúbený. Je vhodný pre tých, ktorí často menili zamestnanie, pre absolventov alebo pre tých, ktorí majú kratšiu pracovnú skúsenosť. Môže pomôcť aj tým, ktorí sa snažia po určitej pauze dostať späť do pracovného procesu, aj tým, ktorí majú väčšie časové medzery medzi jednotlivými zamestnaniami.

 8. Ak máte dlhšiu prax, zamerajte sa len na posledných 15 rokov. Pracovné skúsenosti z doby dávno minulej nemajú takú váhu. Zostručníte tak svoje CV a odvediete pozornosť aj od svojho veku. Či chceme, alebo nie, vyšší vek môže aj napriek antidiskriminačným zákonom byť diskriminačným faktorom.

 9. Do CV patrí iba najvyššie dosiahnuté vzdelanie; základnú – tobôž materskú! – školu rozhodne nezmieňujte!

 10. V CV neuvádzajte svoju výšku, hmotnosť, náboženské vyznanie ani politickú orientáciu. Nie je tiež nutné popisovať dôvody odchodov z jednotlivých zamestnaní, písať mená nadriadených, adresy zamestnávateľov, výšky platov. Nemusíte prikladať ani svoju fotografiu. O svojich hobby sa zmieňte iba v prípade, že majú nejakú zreteľnú súvislosť s danou pracovnou pozíciou.

Pre absolventov a pre tých, ktorým chýba prax

 • Maximalizujte množstvo informácií, ktoré popisujú vaše praktické skúsenosti získané počas štúdia. 

 • Spomeňte si na triedne projekty, seminárne práce, absolvované praxe, školské výskumy. 

 • Uveďte štúdium v zahraničí, špeciálne vzdelávacie programy, odborné prezentácie. Rozveďte svoju diplomovú prácu. 

 • Zmieňte ocenenia v školskej alebo odbornej súťaži, za výborné študijné výsledky a pod. 

 • Nevynechajte pôsobenie v školskom výbore alebo podiel na výučbe študentov či podobné činnosti.

Pre ľudí starší ako 45 rokov

Nie, týmto nepodporujeme diskrimináciu kvôli veku, ale radíme tým, ktorí sa s takou diskrimináciou v praxi môžu stretnúť.

 • Prvá rada je Verte si! Áno, začať je potrebné u seba. Keď si budete vy sami pripadať mladí a plní elánu, prácu skôr či neskôr určite zoženiete. Ale ak podľahnete skepse, všetky rady vám budú na nič. 

 • Neuvádzajte svoj dátum narodenia. Do rubriky vzdelanie uveďte iba školu a odbor, neuvádzajte rok ukončenia, ak je vzdialený viac ako 15 rokov. Zamerajte sa len na posledných 15 rokov svoje praxe a predchádzajúce pozície uveďte iba v stručnom vymenovaní. 

 • Použite skúsenostný typ životopisu alebo ešte lepšie skombinujte skúsenostné a chronologické CV. Viac sa rozpíšte o 3 – 4 hlavných pracovných skúsenostiach a pracovných schopnostiach a v závere pripojte stručnú pracovnú históriu. Tak odvediete pozornosť od rokov. 

 • Zmiernite názvy niektorých svojich pracovných pozícií. Napríklad namiesto „Vice President“ použite „Senior Manager“. Zmiernite tak riziko, že sa personalistovi budete zdať prekvalifikovaní. 

 • Zmieňte všetky kurzy a iné formy profesijného rozvoja, aby ste dokázali svoju vôľu a chuť učiť sa a ísť s vývojom. 

 • Pripojte zoznam dosiahnutých úspechov a pracovných výsledkov. Niektoré z nich by vás mali odlíšiť od ostatných kandidátov. Zrejme budete mať viac výsledkov než mladší kolegovia a vyšší bude možno aj ich význam. 

 • Vyhnite sa formuláciám ako „mojich viac než 25 rokov skúseností v manažmente mi umožňuje…“ Veľké čísla pôsobia dojmom, že máte viac skúseností, než je potrebné. 

 • Nezabudnite zmieniť svoju flexibilitu, adaptabilitu, vôľu ďalej sa rozvíjať, kreativitu.

Elektronické CV – 6 rád pre začiatočníkov

 • CV napísané v textovom editore je možné poslať ako prílohu, alebo priamo v tele e-mailu. Výhodou prvého spôsobu – CV ako príloha – je, že CV vyzerá lepšie ako na obrazovke, tak aj vo vytlačenej podobe. Rizikom je, že vami vybraný typ písma sa na počítači personalistu môže zobraziť inak, než ste chceli, alebo že priložený súbor sa nebude dať otvoriť. Tieto nebezpečenstvá pri druhom variante – CV v tele e-mailu – nehrozia. V e-maile je text čitateľný, tým skôr, ak nepoužijete makcene a dlzne. Nevyzerá síce úhľadne a vytlačený môže robiť neprofesionálny dojem. Veľkou výhodou ale je, že je možné ho jednoduchšie vložiť do firemných interných databáz a ďalej s ním pracovať. 

 • Aj CV umiestnené priamo do textu e-mailu môžete trochu vylepšiť, ak sa pohráte s dostupnou grafikou (========) (++++++++), (-----------), (>>>>>) (VEĽKÉ PÍSMENÁ) a pod. 

 • Aby ste zistili, ako vaše CV vyzerá, keď ho odošlete, pošlite ho najprv sami sebe. 

 • Vhodné formáty priložených súborov sú rtf, doc, pdf alebo html. 

 • Sprievodný list posielajte priamo v tele e-mailu, nie ako ďalšiu prílohu. Niektorí personalisti môžu byť unavení z otvárania mnohých príloh, zvlášť ak o kandidátovi zatiaľ nič nevedia. 

 • Napíšte výstižný Predmet/Subject!

Topjobs.sk spája ľudí s prácou. Vyberajte si v aktuálnej ponuke práce z voľných pracovných miest nové zamestnanie, profesiu alebo brigádu.
Odpovede na najčastejšie otázky nájdete v online poradni.